YENİ FREKANSIMIZ 12265 SYMBOL:27500 FEC:5/6 POLARİZASYON:VERTİCAL (DİKEY) 
ADMİN - Aksaray tanıtım günleri ne durumda

ADMİN

kanal68@hotmail.com
9/24/2014

Aksaray tanıtım günleri ne durumda

 

 Geçen sene Ankara’da görkemli bir şekilde yapılan Aksaray Tanıtım günleri; “ Aksaray kökleri ile buluşuyor” ismi altında Feshane’de ikincisi gerçekleştiriliyor. 16-17-18 2014 Ekim tarihinde yapılması planlanan çalışmalar son şeklini almaya başladı. Pazartesi günü son şekli verilmeye çalışılan toplantıya bende iştirak ettim. Toplantıda bazı stantların dolmaması nedeni ile görüşmeler yapıldı. Öyle veya böyle yapılması kararlaştırılan tanıtım günlerine ilgisizlik toplantıya katılan komiteyi üzmüştür.
       İkincisi yapılması için hazırlıkların son aşamaya gelindiği Aksaray’ın İstanbul Feshane’de tanıtım günlerine Aksaray’da iş yapıp para kazanan firmaların ilgisizliğinden yakınıldı.
     Pazartesi günü yoğun işleri içinde apar topar ilimize gelen Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, Eski Milletvekili Ahmet Yaşar, Ticaret Odası Başkanı Ahmet Koçaş, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Koyun Keçi Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Organize Sanayi Müdürü İsmet Çağlar ve firma yetkilileri katıldı.
      Toplantıda Aksaray’da iş yapan bazı firmaların ilimizden ticaret yapmasına rağmen tanıtımına katkıda bulunmamaları heyetçe kınandı. Aksaray’ın tanıtımından şikâyet eden birçok kesimin tanıtım günlerine ilgisiz kalmaları samimi bulunmadı.
      Toplantıda kalan stantların görüşmeler yapılarak boş yer kalmaması için gayret eden heyet görüşmelerin bir kısmından olumlu sonuç alırken bazı firmaların duyarsızlığını kınadılar.
      Çok yerde zaman zaman duyuyorum hem de önemli kişilerden, “ neden Aksaray’ı tanıtamıyoruz” diye. Ama iş başa düştüğünde bunu söyleyen insanlarımızın işin dışında durması ve bana ne demesi gerçekten hoş olmayan bir durum.
       Bu gidişle artık Aksaray Tanıtım Günlerinin yapılması da zor görünmektedir. Gece NATO toplantısından gelen Milletvekili Alaboyunun birkaç saatliğine de olsa konuyu önemseyerek Aksaray’a gelip görüşmelerde bulunarak dönmesi bir Aksaray severliktir.
      Eski Milletvekilimiz Sayın Ahmet Yaşarın meseleyi ben üstlenmese idim bırakır giderdim demeside manidar. Kendisine bu konuda destek olunmadığından yakınan Yaşar , “ bu Aksaray severler nerede, hani Aksaray’ı tanıtmada yetersizdik. Bunu söyleyen işadamlarımızın bazıları neden elini taşın altına koymuyorlar” sitemi haklılığını gösteriyor.
     İstanbul’daki tanıtımda önemli olan Aksaray’da üretilen marka ürünler mutlaka gelenlere tanıtılmalıdır. Bunun dışında Aksaray’ı her zaman hatırlatacak ve unutulmayacak üretimlerde burada sergilenmeli.
       Aksaray’dan kendilerine yeterli desteği vererek ticaretine destek olunan ilin tanıtımına buradaki fabrikalar destek olmalıdır. Ürünlerini diğer il ve yurt dışına pazarlayan fabrikalar aslında burada görücüye çıkmalılar.
     Sivil toplum kuruluşlarından bazılarının yanına diğer sivil toplum kuruluşlarda destek olmalılar. Sivil toplum kuruluşlarının ana amacı ilimizi tanıtmak ve öncülük etmektir. Kendi alanlarında üyelerini teşvik ederek buradaki stantlarda tanıtmalılar.
       Mahalli sanatçılarımızı tanıtım günlerine götürerek burada Aksaray Türkülerini üç gün boyunca söylemelerini sağlayacak kuruluşlar öncülük etmelidir.
       El emeği göz nuru yiyeceklerimiz ve adetlerimiz burada İstanbullulara sergilenerek tanıtılmalıdır. Bunun için her Aksaraylı elini taşın altına koymalılar. Tanıtımlarda sadece Belediyenin yaptığı etkinliklerle kalınmamalı.
      Ben şahsen yapılan ilgisizliğe çok şaşırdım, öyle veya böyle ortaya çıkıldı ise anlımızın akı ile burada Aksaray’ı en iyi şekilde temsil etmemiz gerekir. Yoksa kulakları çınlayısacı Selami Valiyi gerimi getirelim. Geçen sene tanıtımda da ilgisizliği gördüğünde şu cümlesi bunu yaptırdı: “ Ben yabancıyım siz katılmazsanız katılmayın tek başıma yaparım, ama buraya katılmayanlar yanıma gelmesin” demişti. Herkeste tıpış tıpış Aksaray tanıtımına katılmıştı.
      Meseleyi sadece kurum ve kuruluşların üzerine yükleme yerine, işadamlarımızda burada gerekli desteği vermeliler. Eğer Aksaray’da iş yapıp para kazanıyorsak Aksaray’ın tanıtımına katkı sağlanmalıdır.
       İlgisizlik ve alakasızlık beni üzmedi değil, benim gibi bütün Aksaraylıları üzmüştür. Ama her şeye rağmen 16-18 Ekim arasında yapılacak tanıtım günleri fevkalade olacağı kanaatindeyim.
 


Yazarın Diğer Yazıları

Ramazan etkinlikleri başlıyor - 6/26/2014
İlmi siyaseti bilmek - 6/17/2014
Sözün bittiği yer Soma - 5/15/2014
Trafik gösterime sunuldu - 5/10/2014
Doktorun görevi hastaya bakmaktır - 5/7/2014
Polise güven çok önemli - 4/24/2014
Deli fıkraları - 4/19/2014
Bu şehrin sokakları hepimizin - 4/10/2014
Yazgı rozetini çıkarıp göreve başladı - 4/7/2014
Yazgı helallik istedi - 4/3/2014
Cezaevinde keyfi yatan masumlar - 3/27/2014
Siyasette iletişim çok önemli - 3/24/2014
Yaşlanınca sende anlarsın - 3/21/2014
Allah mutlu etsin - 3/18/2014
Başbakandan Aksaray’a güzel vaatler - 3/17/2014
Aksaray’ın su meselesini hallederiz - 3/5/2014
Dürüstlük çok önemli - 2/14/2014
ANKETLERİN DİLİ... - 2/9/2014
MAKSAT BAĞCIYI DÖVMEK!.. - 2/7/2014
BORÇ NEDEN YAPILIR?.. - 2/5/2014
Diğer Yazarlar
ADMİN
Aksaray tanıtım günleri ne durumda
9/24/2014
Yazının Devamı